# TMIM 201610A-R47MG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMIM 201610A-R47MG
- **Manufacturer:** TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmim-201610a-r47mg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmim-201610a-r47mg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.3A
- **Current Rating (Amps):** 4.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 12.5mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 470 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** Â±20%