# TMCS1100A2QDT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TMCS1100A2QDT
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tmcs1100a2qdt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tmcs1100a2qdt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/48/296-48170-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6mA
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** 80kHz
- **Linearity:** ±0.05%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Response Time:** 6.5µs
- **Sensitivity:** 100mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V