# TM-7EW201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TM-7EW201
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tm-7ew201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tm-7ew201#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 3
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 200 Ω
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Round - 0.283" Dia (7.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%