# TLR2HWDTE1L00F50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLR2HWDTE1L00F50
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tlr2hwdte1l00f50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tlr2hwdte1l00f50#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.033" (0.85mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 1 mΩ
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 2010
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%