# TLP150R-96S48J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLP150R-96S48J
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tlp150r-96s48j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tlp150r-96s48j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Current:** 2.1 A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W (150W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV