# TLI4971A025T5UE0001XUMA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLI4971A025T5UE0001XUMA1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tli4971a025t5ue0001xuma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tli4971a025t5ue0001xuma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 240kHz
- **Linearity:** ±2.25%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Unidirectional
- **Response Time:** 250ns
- **Sensitivity:** 48mV/A
- **Sensor Type:** Hall Effect, Open Loop
- **Supplier Device Package:** PG-TISON-8-5
- **Voltage:** 3.1V ~ 3.5V