# TLGG-DA-TA105-TW-B/24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLGG-DA-TA105-TW-B/24V
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tlgg-da-ta105-tw-b-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tlgg-da-ta105-tw-b-24v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V) - Illuminated
- **Circuit:** SPST
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Illumination Type, Color:** Incandescent, Amber
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VAC/DC
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 28.57mm x 25.40mm
- **Switch Function:** On-Off
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Voltage Rating:** 125 V