# TLF14CBH5620R8K1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLF14CBH5620R8K1
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tlf14cbh5620r8k1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tlf14cbh5620r8k1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 420mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.689" (17.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 5.6 mH @ 1 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Size:** 0.906" L x 0.866" W (23.00mm x 22.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V