# TLE9868QXB20XUMA4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TLE9868QXB20XUMA4
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tle9868qxb20xuma4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tle9868qxb20xuma4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** LINbus, SPI, SSC, UART
- **Core Processor:** ARM® Cortex®-M3
- **Core Size:** 32-Bit
- **Data Converters:** A/D 2x8/10b SAR, 14b Sigma-Delta
- **EEPROM Size:** 4K x 8
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 10
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 4K x 8
- **Speed:** 20MHz
- **Supplier Device Package:** PG-VQFN-48-31
- **Voltage:** 5.5V ~ 28V