# TL780-15KCSE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TL780-15KCSE3
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tl780-15kcse3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tl780-15kcse3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 85dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
- **Supplier Device Package:** TO-220-3
- **Voltage:** 30V
- **Voltage Dropout (Max):** 2V @ 1A