# TL5001IDRG4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TL5001IDRG4
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** DC DC Switching Controllers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tl5001idrg4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tl5001idrg4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Sync:** No
- **Control Features:** Dead Time Control, Frequency Control
- **Duty Cycle (Max):** 100%
- **Frequency:** 20kHz ~ 500kHz
- **Function:** Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Phases:** 1
- **Output Type:** Transistor Driver
- **Supplier Device Package:** 8-SOIC
- **Synchronous Rectifier:** No
- **Topology:** Buck, Boost, Flyback
- **Voltage:** 3.6V ~ 40V