# TL3AR051FTDG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TL3AR051FTDG
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tl3ar051ftdg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tl3ar051ftdg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/05/81/A105816CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Foil
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 170°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 51 mΩ
- **Size:** 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±75ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%