# TK20P75R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TK20P75R0JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tk20p75r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tk20p75r0je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense
- **Height:** 0.701" (17.80mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 20W
- **Resistance:** 75 Ω
- **Size:** 0.394" L x 0.181" W (10.00mm x 4.60mm)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%