Part Number: TK12A50E,S5X Manufacturer: Toshiba Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/tk12a50e-s5x RFQ URL: https://distyparts.com/product/tk12a50e-s5x#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/84/49/73/8449734-TK12A50ES5X-ND.pdf Summary: TK12A50E,S5X is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Toshiba and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: TK12A50E,S5X is a transistors - fets, mosfets - single from Toshiba. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 12A (Ta) Drain to Source Voltage (Vdss): 500 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 40 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 1300 pF @ 25 V Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 45W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 520mOhm @ 6A, 10V Supplier Device Package: TO-220SIS Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±30V Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1.2mA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/toshiba Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/tk12a50e-s5x