# TJT5002R2J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TJT5002R2J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tjt5002r2j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tjt5002r2j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/27/12912710-A123919-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Screw Holes
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 500W
- **Resistance:** 2.2 Ω
- **Size:** 12.99" L x 3.15" W (330.00mm x 80.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%