# TJT150330RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TJT150330RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tjt150330rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tjt150330rj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Screw Holes
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 150W
- **Resistance:** 330 Ω
- **Size:** 4.724" L x 3.150" W (120.00mm x 80.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%