# TJT120A0X43Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TJT120A0X43Z
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tjt120a0x43z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tjt120a0x43z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/37/06/12370658-555-1411-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 120A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.12" L x 1.25" W x 0.55" H (53.8mm x 31.7mm x 13.9mm)
- **Supplier Device Package:** Module
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 7V