# TILC6L-1L-BL-FN/.125
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TILC6L-1L-BL-FN/.125
- **Manufacturer:** Carling Technologies / Littelfuse
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Rocker Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tilc6l-1l-bl-fn-125
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tilc6l-1l-bl-fn-125#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Concave (Standard V)
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
- **Switch Function:** Mom-Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V