# THS15R22J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** THS15R22J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ths15r22j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ths15r22j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Aluminum
- **Composition:** Wirewound
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 15W
- **Resistance:** 220 mΩ
- **Size:** 0.827" L x 0.827" W (21.00mm x 21.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%