# TGHMV33R0JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGHMV33R0JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tghmv33r0je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tghmv33r0je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Epoxy Coated
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.228" (5.80mm)
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 300W
- **Resistance:** 33 Ω
- **Size:** 1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%