# TGHLV100RJE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGHLV100RJE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tghlv100rje
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tghlv100rje#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Epoxy Coated
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
- **Height:** 0.483" (12.26mm)
- **Lead Style:** M4 Threaded
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 200W
- **Resistance:** 100 Ω
- **Size:** 1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%