# TGHDXR100JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGHDXR100JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tghdxr100je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tghdxr100je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Epoxy Coated
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense, Non-Inductive
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 100W
- **Resistance:** 100 mΩ
- **Size:** 1.260" L x 0.748" W (32.00mm x 19.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%