# TGH-1535-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGH-1535-01
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tgh-1535-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tgh-1535-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Fin Height:** 1.338" (34.00mm)
- **Length:** 5.906" (150.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 6.043" (153.50mm)