# TGH-0955-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGH-0955-01
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0955-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0955-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Fin Height:** 0.563" (14.30mm)
- **Length:** 3.740" (95.00mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 3.760" (95.50mm)