# TGH-0522-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGH-0522-01
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0522-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0522-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Fin Height:** 0.905" (23.00mm)
- **Length:** 2.055" (52.20mm)
- **Material:** Aluminum
- **Shape:** Square, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 2.055" (52.20mm)