# TGH-0137-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGH-0137-02
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0137-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0137-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** PC Pin
- **Fin Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Length:** 1.008" (25.60mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Shape:** Rectangular, Fins
- **Type:** Board Level, Vertical
- **Width:** 0.539" (13.70mm)