# TGH-0075-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TGH-0075-01
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0075-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tgh-0075-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Fin Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Length:** 0.295" (7.50mm)
- **Material:** Aluminum
- **Material Finish:** Clean Anodized
- **Shape:** Square, Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 0.295" (7.50mm)