# TG2016SMN 26.0000M-ECGNNM3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TG2016SMN 26.0000M-ECGNNM3
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tg2016smn-26-0000m-ecgnnm3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tg2016smn-26-0000m-ecgnnm3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R4/42/SER4429DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 1.5mA
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** 卤500ppb
- **Height:** 0.029" (0.73mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** Clipped Sine Wave
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Type:** TCXO
- **Voltage:** 1.8V