# TG12-8-01L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TG12-8-01L
- **Manufacturer:** Marlow Industries, Inc.
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Thermoelectric, Peltier Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tg12-8-01l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tg12-8-01l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5 A
- **Features:** Lead Wires, Lapped
- **Height:** 3.53mm
- **Number of Stages:** 1
- **Operating Temperature:** 200°C
- **Qmax @ Th:** 1.2W @ 50°C
- **Resistance:** 2.9 Ω
- **Size:** Rectangular - 44.70mm L x 40.13mm W
- **Voltage:** 1.9 V