# TG-T1000-33-11-0.25-5PT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TG-T1000-33-11-0.25-5PT
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tg-t1000-33-11-0-25-5pt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tg-t1000-33-11-0-25-5pt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** White
- **Material:** Acrylic Elastomer
- **Outline:** 33.00mm x 11.00mm
- **Shape:** Rectangular
- **Thermal Conductivity:** 1.0W/m-K
- **Thickness:** 0.0100" (0.254mm)