# TG-AL373-310-310-0.5-2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TG-AL373-310-310-0.5-2A
- **Manufacturer:** t-Global Technology
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tg-al373-310-310-0-5-2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tg-al373-310-310-0-5-2a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - Both Sides
- **Backing, Carrier:** Fiberglass
- **Color:** Yellow
- **Material:** Silicone
- **Outline:** 310.00mm x 310.00mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 1.8W/m-K
- **Thickness:** 0.0197" (0.500mm)