# TFZVTR4.7B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFZVTR4.7B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfzvtr4-7b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfzvtr4-7b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/40/0V/RB400VAM-50DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5 µA @ 1 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 25 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** TUMD2M
- **Voltage:** 4.7 V