# TFSD750RJE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFSD750RJE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfsd750rje
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfsd750rje#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Non-Inductive, Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 750 Ω
- **Size:** 0.315" x 0.035" Rectangular x 0.827" L (8.00mm x 0.90mm x 21.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%