# TFM252012ALMA2R2MTAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFM252012ALMA2R2MTAA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfm252012alma2r2mtaa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfm252012alma2r2mtaa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-175183-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.8A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 84mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±20%