# TFM201610ALMA2R2MTAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFM201610ALMA2R2MTAA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfm201610alma2r2mtaa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfm201610alma2r2mtaa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174574-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 152mOhm Max
- **Features:** Soft Termination
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806 (2016 Metric)
- **Tolerance:** ±20%