# TFM201610ALM-1R0MTAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFM201610ALM-1R0MTAA
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfm201610alm-1r0mtaa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfm201610alm-1r0mtaa#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174185-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.3A
- **Current Rating (Amps):** 3.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 56mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806 (2016 Metric)
- **Tolerance:** ±20%