# TFLM-100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFLM-100A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tflm-100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tflm-100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** JASO
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 5kA
- **Color:** Blue
- **Current Rating (Amps):** 100 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm)
- **Voltage Rating:** 32 V