# TFLD-120A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFLD-120A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tfld-120a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tfld-120a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 5kA
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 120 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Size:** 1.810" L x 0.490" W x 0.850" H (46.00mm x 12.40mm x 21.50mm)
- **Voltage Rating:** 32 V