# TFLB-100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TFLB-100A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tflb-100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tflb-100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** JASOD612
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 5kA
- **Color:** Blue
- **Current Rating (Amps):** 100 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Bolt Mount
- **Size:** 0.898" L x 0.638" W x 0.846" H (22.80mm x 16.20mm x 21.50mm)
- **Voltage Rating:** 32 V