# TF2CHK6SP0010C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TF2CHK6SP0010C
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tf2chk6sp0010c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tf2chk6sp0010c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/99/58/14995814-CKN12292-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC)
- **Differential Travel:** 0.016" (0.4mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 75gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Overtravel:** 0.031" (0.79mm)
- **Pretravel:** 0.068" (1.72mm)
- **Release Force:** 14gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V