# TF2528S-702Y2R5-K1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TF2528S-702Y2R5-K1
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tf2528s-702y2r5-k1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tf2528s-702y2r5-k1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 2.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 200mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.102" (28.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 120°C
- **Size:** 1.063" L x 0.827" W (27.00mm x 21.00mm)