# TESDU12V RGG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TESDU12V RGG
- **Manufacturer:** Taiwan Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tesdu12v-rgg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tesdu12v-rgg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** USB
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 12pF @ 1MHz
- **Current:** 5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 25W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 33V