# TESDL5V0B12P1Q0 M7G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TESDL5V0B12P1Q0 M7G
- **Manufacturer:** Taiwan Semiconductor
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tesdl5v0b12p1q0-m7g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tesdl5v0b12p1q0-m7g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Telecom
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Capacitance @ Frequency:** 9pF @ 1MHz
- **Current:** 6A (8/20碌s)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Power:** 70W
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DFN0603-2L
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 12V