# TEN 20-2411WI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TEN 20-2411WI
- **Manufacturer:** Traco Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ten-20-2411wi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ten-20-2411wi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 4A
- **Efficiency:** 79%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V