# TEM96A-80-80-1.0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TEM96A-80-80-1.0
- **Manufacturer:** Shiu Li Technology Co., Ltd.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tem96a-80-80-1-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tem96a-80-80-1-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Conductive
- **Length:** 3.150" (80.00mm)
- **Material:** Polymer Resin
- **Operating Temperature:** -60°C ~ 180°C
- **Shape:** Square
- **Thickness:** 0.039" (1.00mm)
- **Type:** Absorbing Sheet
- **Width:** 3.150" (80.00mm)