# TE750B1R0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TE750B1R0J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/te750b1r0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/te750b1r0j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/16/12911602-A105659-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coating, Housing Type:** Silicone Coated
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Lead Style:** Solder Lugs
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 225°C
- **Power (Watts):** 750W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±440ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%