# TDZVTR16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TDZVTR16
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tdzvtr16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tdzvtr16#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RB/40/0V/RB400VAM-50DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 11 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** TUMD2M
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 16 V