# TDZTR18B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TDZTR18B
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tdztr18b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tdztr18b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/B1/6V/RSB16VADKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 µA @ 12 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power:** 500 mW
- **Supplier Device Package:** TUMD2
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 18 V