# TCSD-25-S-10.00-01-N-P01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCSD-25-S-10.00-01-N-P01
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-10-00-01-n-p01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-10-00-01-n-p01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Polarizing Key
- **Length:** 0.833' (254.00mm, 10.00")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)