# TCSD-25-S-03.94-01-RW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** TCSD-25-S-03.94-01-RW
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-03-94-01-rw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/tcsd-25-s-03-94-01-rw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Reverse Wiring
- **Length:** 0.328' (100.00mm, 3.94")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.039" (1.00mm)